2026. június 16., kedd

Érettségi előtt: tiramisu golyók és márványos bögrés kókuszos süti

Holnap lesz Bogi szóbeli érettségije, ahová buzgó anyukaként viszek sütiket. 

Az illusztrációt a Gemini NanoBanana generálta.
 

Természetesen Bogi kérését tartom szem előtt, az ő választása a márványos bögrés kókuszos süti lett. Ez régóta nagy kedvenc, így nemcsak belinkelem, hanem bemásolom a receptet:

Márványos kókuszos bögrés süti

Hozzávalók 4 személyre

  • 3 dkg reszelt étcsoki
  • 2 teáskanál cukrozatlan kakaópor
  • 1 bögre liszt
  • 1 bögre kókuszreszelék
  • 1 bögre tej + 1 evőkanál a kakaós részhez
  • 1 tojás
  • 1 csipet
  • 2/3 bögre cukor + 1 teáskanál a kakaós részhez
  • 2/3 bögre étolaj
  • 0.5 csomag sütőpor
  • vaj és liszt a tepsi kikenéséhez

Elkészítés:

A lisztet, a kókuszreszeléket, a sót, a cukrot és a sütőport keverd el egy tálban. Add hozzá a tejet, a tojást és az étolajat, és keverj belőle csomómentes tésztát. A masszát vedd kétfelé, és az egyik adaghoz keverd hozzá a kakaóport, egy teáskanál cukrot, reszeld bele a csokit, és lazítsd egy evőkanál tejjel.

A sima tésztát egyengesd el egy 20x20 centis kivajazott-kilisztezett tepsiben. Öntsd a tetejére a kakaós részt, és óvatos mozdulatokkal keverd egy kicsit össze, hogy szép márványos mintát vegyen fel. Told 180 fokos sütőbe nagyjából 25 percre, amíg a beleszúrt villára nem ragad már rá a tészta.

És ami a meglepetés: Tiramisu golyók

 
Niki kolléganőm hozott ilyet a múltkor és megkínált belőle. Tetszett, hogy egyetlen golyóban ott van az összes íz.  Végül ez a Nosalty-s receptet dolgoztam át a saját ízlésünkre: 

Hozzávalók 4 személyre

  • 35 dkg darált háztartási keksz
  • 1,5 doboz mascarpone (25 dkg-sal számolva)
  • 3 ek feketekávé
  • 3 ek porcukor
  • 2 kk vaníliás cukor (saját keverés vaníliaporral)
  • 2-2 ek cukrozatlan kakaópor és Nesquick kakaó összekeverve 

Elkészítés:

A mascarponét a darált keksszel, a porcukorral, a vaníliás cukorral, a kávéval összedolgozzuk. Az eredeti arányokkal nekem kissé száraz volt, nem tudtam golyókat formázni, végül a a massza felvett még egy fél doboznyi mascarponét. Ezért módosítottam az arányokon. Fontos, hogy édességeknél általában a kiírt mennyiség fele és kétharmada közötti cukormenyiséget használunk, de most az a 3 evőkanálnyi kell bele. 

Kézzel gombócokat formálunk belőle és kakaóporban megforgatjuk. Az eredeti leírásban csak a sima kakaópor volt leírva. A férjemen tesztelve úgy döntöttünk, hogy a barna külsőhöz a legjobb a fele-fele arányban kevert sima és cukrozott kakaó. Végül legalább1-2 órára hűtőbe tesszük.

 

 

2026. június 7., vasárnap

Egy igazi 6-7 születésnap

Nem igazán szeretem (és értem) a mémeket, de a 6-7 eléggé ismertté vált a családban. Amikor a hétvégi temetőlátogatásra készültem, csak akkor jutott eszembe, hogy apu születési dátuma, a június 7-e, éppen six-seven. Szóval, milyen menő lehetett volna ezzel tavaly. Idén viszont szép kerek évfordulója van a születésnapnak, ma lenne 90 éves. 

De a menő Papa már régóta nincs velünk. 17 éve halt meg. Bogi kétéves volt ekkor, így szinte már nem is emlékszik rá, csak az elmesélt történetekből. Így hát a szülői házban kint vannak a képek, hogy emlékezzünk rá. És persze rengeteg dolog változatlan, a szerszámokat mindig visszarakjuk a helyükre, oda, ahova még apu rendezte el; gondoskodunk a régi dió- és szilvafákról, a házról, amely egyfajta megújult keveréke az egykori háznak és a mai igényeinknek. Sajnos a nádast le kellett bontanunk, mert nagyon megdőlt, de az egyik oldalán a kerítést meghagytuk a folyondárral. Az egyik oszlopon ott van egy évszámfaragás, amit még nem sikerült megfejtenem. 1995-ös dátum, de ebben az évben már régen állt a nádas, szóval nem tudom, hogy miért volt ilyen fontos.

Tegnap nagyon büszke lett volna apu ránk! Pisti indián banánfái fölé szerkesztettünk egy árnyékolót. Az eredeti tervek szerint a régi szőlőlugas oszlopaihoz erősítettünk volna egy fából készült tartóállvány a hálónak. De aztán megláttuk a kerti ruhaszárító állvány első verzióját a melléképület tetején. Ez két T-alakú vas, amin a felső csőnek az egyik oldalon hosszabbnak kellene lennie. A toldás két fabetétes felmosónyélből készült. Igazi újrahasznosítás! Reméljük, hogy a kis fék értékelik majd az erőfeszítésünket!

Kanyarodjunk vissza a mai naphoz. Egy szép kerek évfordulóhoz.  A temetőben apu kertész-énjét szerettem volna életre kelteni. Két új növényt kapott: egy díszcsalánt és egy napimádót. (A szimmetria miatt anyu is ezeket kapta, csak más színben.) A dekoráció részeként leszúrtam két kis kerti szerszámot, hanyagul eldöntöttem egy kis kerámia-cserepet, és leszúrtam a 90-es számot és egy kis madárházikót is. Ez utóbbi kettő nyomtatással készült. 


Ezen a képen nem látszik a napimádó színe. Ez a vásárlás pillanatában sem látszott, az eladó szerint fehér színt kell várnunk. De mire beültettük, már kinyílt és egy igazán különleges cirmos szirmai lettek. Ilyen felülről:

 

2026. május 13., szerda

Bodzaszörp (2026-os változat)

Idén Mészi főz és barkácsol tanácsai alapján frissítettem a receptúrát. Igaz, hogy az ő szörpje mentás-citromfüves volt, de a szirupba nem tette bele csak a citrom sárga héját és a kifacsart levét.


 Szóval az új verzió receptje:

  • 70 dkg cukor
  • 2 sárga citrom héja és kifacsart leve
  • 1 ek citomsav
  • 20 nagyobb kinyílt virágzat
  • 2,5 liter víz

A cukrot egy kis forró vízben feloldom, majd felöntöm a maradék vízzel. Még a langyos szirupba beleteszem a citromhájakat, a kifacsart citromlevet és a  citromsavat. A bodza virágait óvatosan lerázogatom, hogy a bogarak, száraz részek kiessenek belőle, csak a virágernyőket teszem a szirupba úgy, hogy a szárak kilógnak. Így könnyű lesz kivenni és a szárakból nem ázik bele semmilyen kesernyés íz. Lefedve beteszem a spájzba. Egy éjszaka áznak, utána leszűröm és már fogyasztható is.  

Ha nem friss fogyasztásra szánom, akkor másnap a leszűrt szörpöt felfőzöm, ekkor a virágokból belekerült szennyeződések feljönnek a tetejére hab formájában, ezeket leszedem. Nem forralom hosszan, és amikor elzárom a gázt alatta, akkor egy késhegynyi nátrium-benzoátot keverek bele. Tiszta üvegekbe töltöm, lezárom és száraz dunsztba teszem.

2026. március 25., szerda

Elkészült

Ma végre elkészültem a napraforgós kirakómmal, így minden virág kinyílt az asztalon:

Örömmel  jelentem, hogy minden elem megvolt a dobozban.

2026. március 22., vasárnap

Mandala pontozó technikával

Majdnem két éve annak, hogy Emesével mandalafestő workshop-on voltunk. Már akkor eldöntöttük, hogy ki fogjuk próbálni a pöttyözős technikát is. Ma ezeket a szépségeket alkottam:

 

A  kicsi csak a tanuláshoz kellett, hogy begyakoroljuk a pöttyözés technikáját. Utána az alapozott háttérre felrajzoltuk a mandala alappontjait egy sablon segítségével, és indult a pontozás. 

2026. március 4., szerda

Tavaszodás az asztalon

Haladgatok a napraforgókkal, de szívem szerint többet foglalkoznék velük. Ebben akadály, hogy nem mindig vagyok otthon, és ha igen, akkor azért vannak más teendők is. A kerti teendők vagy a tél utáni takarítás sokszor előnyt élvez. De a hétvégén kint aludtam, így látványosabb az előrehaladás:

 🌞🌞🌞 A napraforgóim várják a napsütést! 🌞🌞🌞

2026. január 31., szombat

Életmód beszámoló

Több, mint hat éve írtam összesítést arról, hogy milyen környezettudatos lépést vezettünk be az életünkbe. Gondoltam, hogy érdemes lenne felülvizsgálni, hogy mit tartunk be az akkori szokásainkból. 

Tisztítószerek:

Akkor többnyire a Frosch termékeket használtuk. Most is ezek vannak többségben, de van néhány kényelmi szerünk, pl. a zuhanykabin tisztításához. Ha hetente kétszer használva elég lenne a Frosch ereje, de mivel nincs ennyi időm, így a vízkőlerakódások túlságosan makacsak. Teknőcék cuccaira továbbra is csak ezt használjuk, de időközben az ecetes tisztítószer nagy rajongója, Kormos a boldog nyuszimezőkre költözött. Ennek már három éve. Az az év amúgy is kemény volt, mert Anyut is elveszítettük, és ezzel lett egy második háztartásom otthon. Szép lessen elfogytak az örökölt szerek, és a saját verzióm költözött be a házba. 

Mikroszálas és egyéb kendők:

Továbbra is miroszálas-rajongó vagyok. Az a készlet, amiről 6 éve írtam, lassan elhasználódik. Itt az ideje az újabb szett beszerzésének. Az egyéb kendők, törlőruhák nagy része újrahasznosított. Ez alatt azt értem, hogy olyan textilek kerülnek ebbe a sorba, amiket az eredeti funkciójukban már nem használunk. Most január elején terápiás célú monoton varrást terveztem. Erre a konyharuhák szegése tökéletes feladat. A nagyon kopott flanel ágynemű alakult át konyharuhává. Hogy lássuk a számokat: egy paplanhuzatból 16 db normál méretű kendő jön ki, egy párnahuzatból pedig 4. Ebben a sorozatban az elvékonyodott törölközők konyhai kéztörlővé váltak. A szétvágás után ezeket a lock-kal szoktam elszegni. Szeretem, ha nincs vastag szélük, és egységesebb a szélük. A gép egyenesre vágja a szélét, ha esetleg nem lettem volna elég pontos. 

Egyéb textilek:

Az sk edényfogó kesztyűim eléggé elhasználódtak. Egészen pontosan megsült az anyaguk a sok hőtől, és volt olyan zsíros foltos is, amit egyeszűen nem lehetett kimosni. Már ezek is újrahasznosítottak voltak, mert korábbi textilek (Keresztanyutól hozzám vándorolt készlet, párnahuzat, foltos terítő, baldachin stb.) kaptak új funkciót. Na, ez folytatódott most is. Annyi újítás volt, hogy Anyutól származó, virágos konyharuha kelt életre új formában. Néhol foltos volt, néhol kopottabb, de a legjava most évekig kiszolgál. És a következő sorozatban az a két konyharuha kerül majd bélésként felhasználásra, amit még Nagyitól kaptam, amikor Debrecenbe jöttem tanulni. Ennek már több, mint 40 éve. (Hú, kimondani is sok!) Azóta szinte folyamatosan használatban vannak, az egyik legjobb nedvszívó és nem maszatoló anyagok, de középen már megadták magukat. De a jó részek egy pár kesztyűt ki tudnak bélelni. Ebben a szerepben ritkábban lesznek mosva, és talán kaphatnak még pár évet. Igazi túlélők, mennyi mindent megéltünk együtt!
A bevásárláshoz továbbra is saját szatyrot és zsákocskákat viszünk. Amiben romlottam, az utóbbi időben, hogy a pékárus zsákok valahogy mindig itthon maradnak. De, legalább papírzacskóba pakolok és nem a műanyag zacskókat szaporítom itthon. Annyira figyelünk és még így is sok van belőlük itthon.
Az elhasználódott ágyneműhuzatok és törölközők (ha nem kerülnek új funkcióba itthon) adományba mennek a Puli Állatvédő Egyesület számára. Nekik nagy szükségük van ezekre. Anyu szekrényeiből is és nálunk is került elő több zsáknyi, most is gyűlik a következő zsáknyi cucc. 
Anyu ruháit átválogattam. Volt olyan, ami nagyon munkaruha volt, kertben vagy nagyon koszos munkához hordta. Ezek mentek a kukába. A maradék egy része használatban van, Vagy Bogi vagy én hordom. Vannak olyanok, amiket tuti megtartok, és van egy olyan kupac, amit el kellene adományozni, mert méretben vagy stílusban nem jó. Na, ez még teendő erre az évre. 

Hulladékok:

Továbbra is szelektíven gyűjtünk mindent, amit csak lehet. A zöldhulladék itthon sajnos a rendes kukában landol. De otthon, a kertes háznál el kezdtünk komposztálni. Egyenlőre csak egy domb van, de alakul! Illetve Bárándon van zöldhulladék-szállítás havonta egyszer. Igazából ez kerti hulladékra van kitalálva. Jól is jön, mert nem tudnánk mit kezdeni a sok növényi réssel, ággal. Bár, készülnek majd magas ágyások raklap-magasítókból. Ehhez kell majd lebomló réteg is, az odavaló zöld rész biztosan megvan az udvaron.

Főzés, befőzés:

A befőzést továbbra is tartjuk, azt itthoni főzésben sem kell szégyenkeznünk. Az biztos, hogy hétközben nehéz betartani, mert az idő nagy úr, de a Blaháné étterem menüje még mindig kisegít. Sajnos a Himalája-gyros bezárt, de pár év kihagyás után a Meteor gyros visszaköltözött az utcába. A legújabb konyhai "játékunk" az airfryer lett, fagyasztott dolgok sütésére is, de már kész sültek, pékáruk visszamelegítésére is. Hogy ez a kényelem meglegyen Bárándon is, oda is vettünk egyet a Lidl jóvoltából.

Szóval úgy tűnik, hogy amit 2019-ben és 2015-ben írtam, az olyan vállalás volt, ami fenntartható! 

+ Mozgás:

Talán ebben értem el a legnagyobb változást. 2024 végén szembesültem azzal, hogy a hajlékonyságom már nem a régi, így 2025 januárjától el kezdtem itthon tornázni. Főként a nyújtásokon volt a hangsúly. 20-30 perc naponta teljesen vállalható volt és az eredménnyel is elégedett voltam. Igazi énidő lett, néztem valami sorozatot, hallgattam podcast-ot közben. De mire lejött az ősz, rettenetesen meguntam a gyakorlataimat. Ekkor találtam rá a Riszára. Ez nagyon bejött, mert valaki megmondja, hogy mit csináljak, sosem tudom, hogy mi lesz a következő feladat vagy zene, és ez a kíváncsiság nagyon bejön. A Lendület kihívással kezdtem, ami 30+14 napos volt, ezt követte a Száncsengő, és most éppen a 100 napon Megújulás kihívásban vagyok. Ezzel párhuzamosan Bogival végigcsináltuk a Lehetek jól 21 napos gerinctorna kihívását. Egészen pontosan, ennek holnap lesz vége. De annyira szeretjük ezt a tornát, hogy gondolkozunk a folytatásban is.

 Szerintem büszkék lehetünk magunkra!

 

2026. január 11., vasárnap

Asztal és váza kell a virágcsokornak

A Van Gogh Napraforgók kirakómat egy hónapja kezdtem el, de csak most tudtam folytatni. Arra gondoltam, hogy kellene az asztal és a váza ahhoz, hogy a virágokat vízbe tegyük:

Nem tudom, hogy mikor jön a folytatás, mert ritkán vagyok annyit otthon, hogy haladhassak vele érdemben.
 

2026. január 4., vasárnap

Babalátogatóba készült

Végre ismét pelenkatortát "sütöttem"! 

Pár napja alakult úgy a dolog, hogy sikerült találnunk egy babalátogatásra alkalmas napot! Abban biztosak voltunk, hogy Ferikének mindene megvan, amire csak vágyhat egy 5 hónapos fiúcska. Utalványt nem akartunk adni, így elővettük és leporoltuk a régi klasszikusunkat: a pelenkatortát.

Hozzávalók: 2 csomag pelenka, 4-es csomag popsitörlő, 5 db pelenkázó alátét, 3 db játék, fehér virágkötöző szalag a rétegek összekötéséhez, kék szalag a rétegek díszítéséhez.


Elkészítési idő kb 1 óra. Kellékként egy gumis övet használtam, amely a felcsavart pelenkákat a helyén tartja, szükség esetén lehet lazítani, de pl. az átkötés előtt jól meghúztam, hogy ne essenek ki a tekercsek. Nagyjából soronként lehet majd lebontani az emeleteket, mert belülre is tettem bele átkötéseket. 

Ha a torta emeletei elkészült, akkor egymásra kell helyezni, és rápróbálni a játékokat. Végül celofánba csomagolni. 

 


2026. január 1., csütörtök

Évindító süni-puzzle

Igazából ajándékba vettem ezt a fából készült kirakót, csak a doboza megsérült a szállításkor és küldtek helyette egy másikat. Az ép dobozt elajándékoztam, így most rám maradt az ellenőrzés feladata. 😉

Igen, minden elem megvolt a dobozban! 😁
És így kezdődött délelőtt:


Délutánra pedig már szinte látszott a süni formája is: